EMITT 2010 Fuarı açıldı
EMITT 2010 Fuarı'nın açılışını yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Turizmin gelişmesinin birçok şartı var, ama birinci şartı yurtta ve dünyada barıştır" dedi. Bakan Günay, Beylikdüzü'ndeki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen, "14. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı-EMITT 2010"un açılışını yaptı. Açılışta konuşan Günay, ekonomik krizin yaşandığı bir dönemde EMITT'in geniş bir katılımla yapılmasında, düzenleyenler kadar Türkiye'nin turizm potansiyelinin olumlu gelişmesinin de payı olduğunu vurguladı. Geçen yıl dünya turizminin yüzde 4 gerilediğini, gelirlerin de yüzde 5 düştüğünü kaydeden Günay, Türkiye'nin böyle bir dönemde ilk 10 turizm ülkesi arasında, gelen turist sayısı açısından yılı artı ile kapatan tek ülke olduğunu vurguladı. Turizmin sadece ekonomik gelişme ve dönüşüm sağlamadığını söyleyen Günay, aynı zamanda bir toplumsal dönüşüm, toplumları, şehirleri, ülkeleri birbiriyle tanıştıran büyük bir barış projesi olarak da önemsediklerini söyledi. Bakan Günay, turizmin sadece Türkiye'nin değil, 21. yüzyılın geleceğini şekillendireceğini kaydetti. İstanbul'a gelen turist sayısının 2010 yılında daha da artacağını umduğunu ifade eden Günay, kongre turizmine de ayrı bir önem verdiklerini anımsattı. Bakan Günay, konuşmasının ardından açılışı yaparak, fuarın konuk ülkesi olan Mısır'ın Turizm Bakanı Zoheir Garranah ile fuarı gezdi.Selçuk Standının açılış kokteyline İzmir Vali yardımcısı Haluk Tunçsu, İl Kültür ve Turizm Müdür yardımcısı Abdülaziz Ediz, Selçuk Kaymakamı Aziz İnci, Selçuk Belediyesi Meclis Üyesi Mehmet Karanfil, Selçuk Turizm Müdürü Mehmet Falakalı, Selçuk Belediyesi eski meclis üyesi Haki Doğan, Selçuk ilçesinde görevli Dr. Bülent Cinel, Selçuk’taki sağlık turizminin gelişmesine katkılarıyla bilinen ABC Sağlık Hizmetlerinin yönetim kurulu başkanı Dr. Alpaslan Coşkun ve Selçuk Belediyesi Basın Bürosundan Serdal Bayraktar katıldı.
Fuarın ilk gününde Selçuk-Efes standına yoğun ilgi gösteren yerli ve yabancı tur operatörleri, yazılı ve görsel basın mensupları ile ilçenin tanıtımı ve pazarlaması adına görüşmeler yaptılar. Türkiye’de düzenlenen en önemli turizm ve seyahat fuarı EMITT, 11-14 Şubat tarihleri arasında kapılarını bir kez daha bütün dünya turizmcilerine açarken; Selçuk Kaymakamlığı, Selçuk Belediyesi, İlçe Turizm Müdürlüğü, Selçuk Ticaret Odası, PATUYAB, ABC Health Services gibi kurum ve kuruluşlar da Selçuk standını destekleyerek fuara katkı koydular.
Selçuk- Efes’in, turizm İhtisas fuarlarından ilki ve en önemlisi olan Uluslararası Doğu Akdeniz Turizm ve Seyahat Fuarı’nda (EMİTT) adına ve gücüne yakışır bir şekilde temsil edildiğini belirten Selçuk Kaymakamı Aziz İnci “Bu fuara beşinci kez geldim ve Selçuk ilçesi adına katıldığım EMİTT fuarının her yıl geliştiğini görmekten dolayı mutluyum. İlçemiz Kültür ve Turizm Bakanlığının kayıtlarına göre ülkede en çok ziyaret edilen önemli turistik bir merkezdir. İki milyonu aşan ziyaretçi sayısıyla Topkapı ve Ayasofya’dan sonra üçüncü sırada yer almaktadır. İlçemiz 6500 yatak kapasitesiyle ağırlıklı olarak Pamucak’ta yer alan turistik tesis ve otelleriyle önemli bir konaklama ve tatil merkezi olduğu kadar Efes, Meryemana, sn. John, Şirince köyü, Efes Müzesi ve diğer özel müzeleriyle yerli ve yabancı milyonlarca turistin ilgisini çekmekte, ayrıca ziyaret edilmektedir. Amacımız turist sayısını yıldan yıla bir yandan arttırırken diğer yandan da turizm çeşitliğini ve turizmden elde ettiğimiz gelirleri arttırmaktır. Bu amaca varmak için İlçemizde sık sık bir araya gelerek Belediye, Ticaret Odası ve Turizm işletmecilerinin de birlikte çalışmalarıyla bir sinerji oluşturmaktır.” dedi.
EMİTT fuarının ilçe tanıtımı için önemli bir fırsat olduğunu belirten Selçuk Belediye Meclis üyesi Mehmet Karanfil; “10 yıldır EMİTT fuarına Selçuk belediyesi adına iştirak ediyoruz. Bizlerde her fuara katıldığımızda bir şey öğreniyoruz. İlk yıllarımızdaki standımıza olan ziyaretçi sayısını giderek artırdık. Bu tür etkinliklerin Selçuk turizmine yararı olacağına inanıyoruz.”dedi.
Turizm Müdürü Mehmet Falakalı ise Selçuk standını ziyaret eden yabancı tur operatörlerine ilçeyi tanıtıcı CD ve tanıtıcı yayınlar verildiğini, katılımcılara Selçuk’tan beklentilerinin ne olduğunu sorduklarını belirterek; Selçuk ilçesini ziyaretleri sırasında yaşadıkları sorunlar hakkında karşılıklı görüşmeler yapılarak çözüm ve öneriler alındı. Bu bilgi paylaşımının ilçemizdeki turizmin daha sağlıklı bir şekilde yürütülmesinin daha yararlı olacağını belirtti.
ABC sağlık Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Alpaslan coşkun ise, Selçuk ilçesinde özellikle Efes Ören yerinde ve ilçe sınırları içerisinde 2009 yılında çeşitli nedenlerle rahatsızlanan Yerli ve yabancı turistlerin % 95’inin Selçuk ilçesinde tedavilerinin tamamlandığını belirterek; ilçedeki sağlık hizmetlerinin kalitesinin arttırılması için çalıştıklarını ve sağlık turizminin geliştirilmesi için çeşitli projeler hazırladıklarını ifade etti. Dr.Alpaslan Coşkun, Antik şehir Efes’in sağlıkta çok ileri olduğunu, günümüzde de bunu bölgede hayata geçirmenin çalışmalarını yaptıklarını ve bu uğurda turizm sağlığı ve sağlık turizmi ile de Selçuk ilçesinin daha iyi tanıtılması için mücadele ettiklerini kaydetti.